Tegoroczne obchody Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im.  gen. Stanisława Maczka odbyły się 9 grudnia br. Społeczność szkolna w tym dniu uczestniczyła w różnorodnych zajęciach i uroczystościach, które przybliżyły postać naszego Patrona.

Centralnym punktem obchodów była uroczysta akademia, w której uczestniczyli zaproszeni goście: historyk wojskowości, biograf naszego Patrona dr Jerzy Majka oraz Pani Agnieszka Mazur – kierownik Wydziału Edukacji Miasta i Gminy Boguchwała. Program artystyczny przedstawili uczniowie klasy VII b oraz zuchy z gromady Jagódki. Nie zabrakło w nim wzruszających pieśni, wierszy i faktów z życia generała Stanisława Maczka.

Uczestnicy konkursu wiedzy o życiu i działalności Patrona oraz konkursu plastycznego, które odbyły się w listopadzie br. otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez IPN w Rzeszowie oraz Radę Rodziców przy Szkole Podstawowej w Boguchwale.

W drugiej części udział wzięli uczniowie klas VII i VIII, którzy z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu autorskim z dr Jerzym Majką. W czasie spotkania Pan Majka opowiadał o życiu i szlaku bojowym naszego Patrona oraz przybliżył związek gen. Maczka z naszą miejscowością. Uwieńczeniem spotkania było podpisanie przez autora najnowszej książki o gen. S. Maczku „Mistrz manewru”, której kilka egzemplarzy zakupiono przez naszą szkolną bibliotekę.

W kolejnej części obchodów Dnia Patrona Szkoły odbył się VII Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Aby uczcić pamięć generała Stanisława Maczka i jego żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę, niejednokrotnie oddając za nią życie, uczniowie wykonali popularne pieśni żołnierskie. Jury oceniało wykonanie utworów, biorąc pod uwagę znajomość tekstu, wykonanie tekstu, sposób prezentacji utworu (rekwizyty i stroje) oraz cały obraz artystyczny (stroje galowe).

Walka była wyrównana. Jury przyznało I miejsce uczniom klasy V A i VIII A, którzy zaprezentowali piosenkę „Serce w plecaku”. II miejsce zajęli uczniowie klasy V C i VI B, którzy wykonali piosenkę „Witaj, Zosieńko”. Natomiast III miejsce wyśpiewali uczniowie klasy V B i VIII B piosenką „Przybyli ułani pod okienko”. Jury wyróżniło również zespół klasy IV A i VI A za „śpiewające” wykonanie piosenki „Jak szło wojsko”. Na zakończenie festiwalu wszyscy uczestnicy wspólnie wykonali utwór „Jak długo w sercach naszych”, który łączy wszystkich Polaków i budzi w nich ducha patriotycznego. 

W ten sposób społeczność uczniowska oddała szacunek i uczciła pamięć swojego patrona.

Biorąc udział w tych ważnych uroczystościach daliśmy wyraz uznania dla tak znamienitego Żołnierza i jego wartości, które są częścią naszej tożsamości narodowej, a tym samym ideą przewodnią corocznych obchodów w naszej szkole.