Miło nam poinformować, że właśnie rozpoczęliśmy realizację nowego projektu eTwinning pod tytułem ‘Dreaming is believing – dreams start a change’. Jest to wspólna inicjatywa naszej szkoły i partnerskiej placówki z Włoch Istituto Comprensivo Montecchio – Scuola secondaria di primo grado “D.Alighieri” – Bibbiano(RE). Twinspace projektu będzie równocześnie miejscem współpracy wszystkich szkół partnerskich (Włochy, Hiszpania, Grecja i Rumunia) w ramach akredytacji Erasmus+. 

Link do Twinspace projektu https://school-education.ec.europa.eu/pl/etwinning/projects/dreaming-believing-dreams-start-change/twinspace

Właśnie zakończyły się trzy wizyty przygotowawcze w ramach pierwszego roku Akredytacji Erasmus+ 

  1. 1.11.2022 r. Grecja: Primary School of Kouloura, Veria – Imathia  strona internetowa szkoły
  1. 18.11.2022 r. Włochy: Istituto Comprensivo Montecchio, Montecchio Emilia (RE) www.icmontecchio.edu.it
  1. 9.12.2022 r. Rumunia: ‘Manolache Costache Epureanu’ High School, Bãrlad http://epureanu.ro/, https://digitalpowersfornatureconnectedschools.ro/

Zostały zaplanowane działania projektowe oraz terminy mobilności dla uczniów klas 6-8 naszej szkoły w okresie marzec- czerwiec 2023 r. Pod koniec kwietnia 2023 r. będziemy gościć 12 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły w Barlad, Rumunia.

Aktywności i zadania  dla uczniów w ramach mobilności różnią się treścią i formą, jednak wspólnym mianownikiem tematycznym jest ekologia i kształtowanie świadomej postawy konsumenckiej. Nie bez znaczenia jest zwrócenie się ku naturze, obserwacja i czerpanie inspiracji ze świata przyrody, jak i refleksja nad potrzebą utrzymania jej w równowadze. Stąd szereg działań został zaprojektowany tak, aby młody człowiek czuł się współodpowiedzialny i poczuł siłę sprawczą swoich działań.

Co więcej, chcemy pokazać, że świat matematyki i przyrody przenika się, możemy zaobserwować jej reguły i prawa w świecie przyrody, a kształty i kolory występujące w naturalnym świecie mogą inspirować naszych przyszłych projektantów eko mody i wzornictwa. Stąd w Grecji motywem przewodnim będzie upcykling ubrań, we współpracy ze szkołą rumuńską ‘przeniesiemy’ wzory zaobserwowane w naturze na przedmioty użytkowe (pośrednikiem będzie sztuka; malarstwo, grafika i projekty cyfrowe). Włoscy i polscy uczniowie skupią się na postaciach słynnych matematyków z obu krajów (Fibonacci i Sierpiński) i dowiedzą się dlaczego kwiat słonecznika, układ liści na łodydze czy gałęzi, choinka łączą się z matematyką. Poza tym postarają się zrozumieć podczas zajęć laboratoryjnych jak wielkim zagrożeniem są niewidoczne zanieczyszczenia powietrza i poćwiczą ekspresję i komunikację na zajęciach z języka angielskiego ‘Komunikacja z Szekspirem’.       

Współpraca z czwartą szkołą partnerską z Hiszpanii: Institut El Castell, Esparreguera (http://www.ieselcastell.net/) rozpoczęła się wizytą trzech nauczycielek w październiku 2022 r. w ramach wymiany doświadczeń nauczycieli. W centrum ich zainteresowania były przedmioty STEAM i wykorzystanie technologii cyfrowych w nauczaniu. Ta sama dziedzina będzie przedmiotem obserwacji zajęć w ich szkole przez 5 przedstawicieli naszej szkoły (nauczyciele matematyki, chemii, plastyki i j. angielskiego) podczas nadchodzących ferii zimowych w styczniu 2023 r.

Tymczasem, chcąc złożyć nauczycielom i uczniom szkół partnerskich życzenia świąteczne umieściliśmy na TwinSpace projektu ‘Dreaming is believing’ video z pracami plastycznymi uczniów klas 2a i 2c oraz link do padletu z życzeniami i grafiką autorstwa uczniów kl. 6b.

Christmas and Santa by pupils from Primary School in Boguchwała

Christmas is coming to our partnering schools.

link do strony TwinSpace

Comments are closed.