W ciągu tych dwóch miesięcy wykonaliśmy dużo pracy. Nasze pierwsze zadanie polegało na zaprezentowaniu innym szkołom partnerskim członków zespołu projektowego. Nagraliśmy krótkie filmiki, na których liderzy przedstawili swoje grupy. Montażem całości zajął się Tymoteusz Byjoś z 8b. Klasa 7b nagrała filmiki przedstawiające małą część swojego życia – chcieli oni znaleźć korespondencyjnych przyjaciół ze szkół we Francji i Włoch. W tym przypadku montażem zajęła się Maja Krasowska z 7b. My również otrzymaliśmy podobne nagrania z Włoch i zdjęcie zespołu eTwinning z Ostrowa. Dodatkowo nagraliśmy 2 muzyczne filmiki powitalne dla Włoch i Francji, dla których podkład instrumentalny zapewniły Julia Bielenda i Aleksandra Salamak. Umożliwiło nam to poznanie się z rówieśnikami z naszego i innych krajów. Jest to dla nas szansa nawiązania nowych znajomości, a może nawet i przyjaźni. Zuzanna – liderka zespołu artystycznego wykonała piękne logo, które umieszczamy wam pod spodem postu.

W związku z zadaniem nr 2 (listopadowym) wszystkie zespoły wspólnie zastanawiały się nad historycznymi miejscami, nawiązującymi do II wojny światowej w naszej miejscowości (Boguchwały). W tym zadaniu poprosiliśmy o pomoc bliskie osoby, a także te, które znamy ze szkoły czy pracy. To właśnie nasza nauczycielka historii – pani Karolina Olszewska była dla nas wielkim źródłem inspiracji. Dzięki niej zdobyliśmy cenne informacje. Spisaniem owych wspomnień zajęła się Nina Szalacha z grupy redakcyjnej. Poza tym liderka tego zespołu Magdalena Byjoś świetnie rozdzieliła zadania pomiędzy swoje członkinie (Nina Szalacha, Oliwia Wolan, Aleksandra Dykiel, Amelia Gosztyła).

Nasi tłumacze (Julia Bielenda i Kamil Ciosek) zajęli się przekładem tekstu na język angielski, a grupa IT (Tymoteusz Byjoś, Kamil Ciosek, Kacper Kalandyk, Maksymilian Gola, Filip Nowak i Piotr Pieńkosz) przygotowała prezentację na bazie tych materiałów, dodając odpowiednie zdjęcia.

Jeden z uczniów klasy 8b (Radosław) przeprowadził wywiad ze swoim tatą, na temat jego wujka – walczącego pod Monte Cassino. Dzięki tej rozmowie dowiedzieliśmy się o wydarzeniach rozgrywanych we Włoszech 1944 r. Pozwoliliśmy sobie na umieszczenie nagrania, ponieważ chcielibyśmy ogłosić, że poszukujemy osób, które mogłyby podzielić się wspomnieniami i wiedzą, ciekawymi historiami z okresu wojennego i powojennego. Naszą ambicją jest stworzenie książki cyfrowej “Memories hidden in our families” (Wspomnienia ukryte w “skarbcach” rodzinnych) złożonej z takich wywiadów, opowiadań opatrzonych zdjęciami i innymi materiałami we współpracy z pozostałymi szkołami. Być może zrodzą się nowe pomysły we współpracy ze starszym pokoleniem.

Ostatnio przeprowadziliśmy rozmowę online z Amelią, przyjaciółką jednej z uczennic klasy 8b – Magdy, która również jest liderką grupy redakcyjnej, czyli naszej “writing group”. Była to luźna rozmowa. Dzięki niej dowiedzieliśmy się o życiu i edukacji w Wielkiej Brytanii. Amelka jest Polką mieszkającą w Szkocji. Opowiedziała nam o systemie edukacji, jej życiu szkolnym. Zauważyliśmy, że jej życie nieco się różni od naszego. I to też jest nasz sposób na zdobywanie informacji, ich analizę i wyciąganie wniosków. Jesteśmy w końcu młodymi badaczami 🙂

W pewnych momentach nie było nam łatwo, bo ograniczenia wynikające z pandemii zmusiły nas do modyfikacji działań. Duże problemy miał zespół z Francji ze względu na bardzo trudną sytuację w kraju, ich propozycja logo dotarła do nas w grudniu. Mamy pewne opóźnienia, ale nie poddajemy się.
Obecnie kończymy pracę nad cyfrową książką w aplikacji StoryJumper. Będzie ona zbiorem naszych “pocztówek świątecznych”, jak i refleksją nad tym, jak wyglądały święta Bożego Narodzenia w czasie wojny. Czy tradycja ma moc przetrwania w trudnych warunkach i nieznanych okolicznościach, czy daje nam poczucie bezpieczeństwa? To bardzo aktualne pytania, czyż nie?

Zapraszamy do zapoznania się z efektami naszej pracy.

Prezentacja zespołu eTwinning 8b

prezentacja zespołu 7b

Nagranie powitalne dla zespołu z Francji

A oto nasi przyjaciele z Włoch

A oto nasi przyjaciele z Ostrowa

Miejsca związane z II wojna światową w Bibbiano(Włochy)

TwinSpace

Ponadto zamieszczamy:

1. prezentację “ Boguchwala and WW2 – places which remember…” (Boguchwała i II wojna światowa- miejsca, które pamietają…)

2. Książkę z życzeniami świątecznymi od zespołu eTwinning
Reflections on Christmas- Story.Jumper book e Twinning

3. Pocztówkę video dla partnerów z eTwinning w wykonaniu Aleksandry Salamak 🙂  Christmas postcard from Ola

4. Nagranie wywiadu Radka Kamińskiego z tatą

Milena Szudrowicz wraz z zespołem redakcyjnym.

Opiekun – Agata Rąpała