W ubiegłym tygodniu 27 września nasza szkoła celebrowała Europejski Dzień Języków Obcych. Tydzień wcześniej, zespoły klasowe 4-8 zostały poinformowane o dwóch stojących przed nimi wyzwaniach: 1. Przygotowanie sal lekcyjnych zgodnie z barwami narodowymi i tematyką nawiązującą do wylosowanego przez klasę kraju (dekoracje, ubrania, piosenki, muzyka, tradycyjne dania etc.) 2. Opracowanie jednego zadania wiedzowego dotyczącego danego kraju (kultury, geografii, sławnych osób, muzyki i innych elementów (w formie krzyżówki, domina, losów z pytaniami etc.)

Główny dzień naszej zabawy przebiegał następująco:4-osobowe drużyny wytypowane przez każdą klasę odwiedzały pozostałe zespoły i rozwiązywały stawiane przed nimi zadania. Ich wykonanie potwierdzane było stempelkiem lub podpisem wychowawcy. Po uzbieraniu kompletu -11- dana drużyna kierowała się do holu głównego, gdzie otrzymywała wskazówkę prowadzącą do zdobycia SKARBU. Obowiązująca zasada? Kto pierwszy, ten lepszy. Kto wygrał tę angażująca grę terenową? Klasa 7c. Gratulujemy wiedzy, refleksu i sprawności fizycznej. Nieźle trzeba było się nabiegać, ale czyż ruch nie sprzyja myśleniu?

Ale to jeszcze nie wszystko, bo po zakończeniu gry każdą klasę odwiedziła Komisja Artystyczna – Panie Anna Chruściel i Natalia Rokosz. Ich ocenie podlegały 3 elementy przygotowania klas do Dnia Języków Obcych: dekoracja sali, informacje o kraju, dodatkowe elementy (jedzenie, przebranie, prezentacja). Tutaj I miejsce zajęła klasa 5b (Grecja), a wyróżnienie należy się klasie 4a (Węgry) i 8b (Holandia). Gratulujemy i dziękujemy za wzorowe przygotowanie się do wspólnego świętowania. Każdy zespół klasowy czymś zaskoczył: przebraniem – bogowie greccy kl. 5b, przygotowaniem tradycyjnej potrawy – węgierskie leczo kl. 4a; prezentacja o Danii; budowla z klocków lego kl. 4c, choinka kl. 8a, tradycyjne potrawy na słodko i na słono kl. 4a, 8b, 5b; model holenderskiego wiatraka i rower w sali kl. 8b; tureckie nakrycie głowy kl. 4b i wiele innych fascynujących pamiątek z podróży. To świadczy o jednym – nasi uczniowie są aktywnymi turystami, a taki dzień sprzyja zachęcaniu innych do odkrywania świata i innych kultur.
Pamiętajmy, że podróże są tematem nowego projektu eTwinning, była to jego promocja i zachęta do nauki języków.

Uczniowie młodszych klas przygotowali wraz ze swoimi nauczycielami wielkie plakaty reklamujące dany kraj. Można je oglądać w głównym holu szkoły. Dziękujemy, bo doskonale obrazują różnorodność kultur zaprezentowanych krajów. Na uwagę zasługuje również domino językowe (j. hiszpański) przygotowane przez uczniów klasy 8a i 8b pod kierunkiem Pani Beaty Turek. Obejrzyjcie pełne kolorów i radości zdjęcia. Dziękujemy pomysłodawczyniom i organizatorkom – Mai Krasowskiej i Zosi Górce. Dziewczyny przygotowały dla Was niespodziankę taneczną (video). Serdeczne podziękowania dla zaangażowanych i cierpliwych wychowawców i nauczycieli oraz rodziców.