7.06.2022r. w ramach zdobywanej sprawności „Łazik” o godz. 16:00 wyjechaliśmy wraz z rodzicami do Rezerwatu Przyrody Wielki Las w Nadleśnictwie Strzyżów. Naszym przewodnikiem był tata zucha Juliana. Rajd rozpoczęliśmy od przejścia ścieżką przyrodniczą. Co pewien czas zatrzymywaliśmy się przy tablicach, na których były opisy grzybów, drzew, ssaków, ptaków itp., które można spotkać w rezerwacie. Podczas wędrówki słuchaliśmy śpiewu ptaków, a nawet udało nam się zobaczyć odlatującą sowę. Obserwowaliśmy cudownie rozwijającą się wiosenną przyrodę. Podczas tego rajdu przytulaliśmy się do drzew, aby nabrać dużo energii. Na ścieżce czekały na nas przeszkody np. zwalony pień drzewa, który trzeba było przeskoczyć. Przechodziliśmy też przez drewniane kładki (a niektóre zuchy mają lęk wysokości). Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest dbanie o przyrodę oraz do kogo ona należy. Przejście trasy zajęło nam ponad godzinę, ale dzielne zuchy wytrwały 🙂

Po wyjściu z lasu udaliśmy się w miejsce przeznaczone do rozpalania ognia. Tam już czekały kiełbaski, które zuchy same piekły nad ogniem oraz inne smakołyki przygotowane przez rodziców. Po pysznym posiłku przyszła pora na pląsy, zabawy i rozgrywki. Był zamrażany berek, wyścigi szóstek, zabawa z Cesarze, zabawa ogniskowa… itd. Następnie tata Juliana opowiedział i pokazał zuchom sposoby orientowania się w tego typu terenie, pozyskiwania i uzdatniania wody oraz przygotowania materiału do rozpalenia ognia za pomocą krzesiwa. Krótko mówiąc, podstawy survivalu.

Był to bardzo intensywny i ciekawy rajd. Mieliśmy bowiem możliwość sprawdzić jak zuchy maszerują i jak dużą wiedzę na temat przyrody posiadają. Oczywiście wszystkie zuchy zdobyły sprawność „Łazika”.

Serdecznie dziękujemy naszemu przewodnikowi, panu Miziołkowi oraz rodzicom za pomoc w zorganizowaniu zuchowego rajdu.

Z harcerskim pozdrowieniem. Czuwaj!

dh I. Rejment