Będąc na półmetku trzeciej mobilności uczniów w ramach Akredytacji Erasmus+ chcielibyśmy podzielić się wrażeniami i zaprezentować w skrócie najważniejsze wydarzenia.
W dniach 29.05- 2.06. grupa uczniów z klas 8. realizuje założenia projektowe w Scoala Gimnaziala ‘Manolache Costache Epureanu’, Barlad (Rumunia). Warto nadmienić, że nasi uczniowie zostali powitani w wyjątkowy sposób, ponieważ w kwietniu gościli w domach kolegów z tej właśnie szkoły. Możliwość nawiązania takich przyjaźni jest wartością dodaną i wpływa pozytywnie na jakość obecnie trwającej wizyty. Teraz to nasi uczniowie, mieszkając w domach rumuńskich rówieśników obserwują codzienne życie, zwyczaje i kulturę kraju partnerskiego. Lekcję z tego zakresu otrzymaliśmy pierwszego dnia wizyty w szkole. Zajęcia prowadzone przez nauczycielkę Catalinę Paiu wprowadziły polski zespół w świat tradycji Rumunii. Najciekawszym elementem, rozszerzonym na zajęcia artystyczne, był charakterystyczny strój – bluzka (ie) ozdobiona tradycyjnym haftem utrzymanym w barwach narodowych.
Kolejny dzień wizyty to zajęcia literackie przygotowane i prowadzone przez nauczycielkę literatury Niculinę Carabat  (z pomocą Diany Cazacu i Pauli Toporas) w miejscu o wyjątkowej wartości historycznej – Czytelni Biblioteki Gminnej Stroe S. Belloescu w Barlad. Tytuł warsztatów to: Metafory duszy w harmonii z tajemnicami wszechświata.
Było to zespołowe tworzenie tekstu literackiego, inspirowanego pięknem przyrody. Zadaniem uczniów było przetłumaczenie go na swój język ojczysty. Uczniowie wysłuchali także krótkiego wykładu na temat literatury narodowej Rumunii oraz jej najwybitniejszego przedstawiciela – poety Mihai Eminescu.
Spotkanie młodzieży i nauczycieli z zastępcą burmistrza Barlad oraz degustacja tradycyjnej lokalnej potrawy zamknęła  oficjalną część programu drugiego dnia wizyty partnerskiej.