Mobilność uczniów w Rumunii w ramach Akredytacji Erasmus+ dobiegła końca (29.05 – 2.06.2023).
W nawiązaniu do poprzedniego artykułu i opisanych tam warsztatów literackich zamieszczamy krótką relację z pozostałych trzech dni wizyty w Barlad.
Środa, 31 maja, okazała się najbardziej pracowitym dniem, ponieważ uczniowie uczestniczyli w czterech warsztatach, z których dwa to zajęcia artystyczne. Pierwsze, przeprowadzone przez Alexandrę Petru stanowiły kontynuację tych, przeprowadzonych podczas kwietniowej mobilności w Polsce. Symbole projektów obu szkół wraz z symboliką narodową zostały namalowane na bawełnianych koszulkach. Swoimi artystycznymi pasjami podzieliła się nauczycielka języka angielskiego – Oana Samson, która pokazała uczestnikom projektu jak zrobić kolczyki z materiałów ekologicznych (waste materials). Zajęcia o charakterze artystycznym poza oczywistym związkiem z edukacją STEAM miały na celu rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno. Nawiązywanie do świata przyrody, siły natury i wszechświata jest celowe, gdyż zrozumienie działających w nim mechanizmów wpływa na uważność i chęć chronienia go. Upcykling i recykling są pojęciami kluczowymi w działaniach ekologicznych naszych szkół, dlatego zostały rozszerzone przez gospodarzy na dziedzinę językową. Młodzież odkrywała mechanizm przetwarzania i ‘recyklingu’ słów pochodzenia łacińskiego. Zestawienie ich w językach: francuskim, hiszpańskim i poszukiwanie odpowiedników w językach rumuńskim i polskim okazało się zaskakujące. Co więcej; jeszcze bardziej zacieśniło poczucie jedności i wpłynęło na jakość komunikacji. Dziękujemy Pauli Toporas (j. francuski) i Dianie Cazacu (j. rumuński) za oryginalne zajęcia. Ostatnie w tym dniu zajęcia to robotyka prowadzona przez Biancę Ciobotaru.
Kolejne dwa dni to czas poświęcony na poznawanie i zwiedzanie ciekawych historycznie i kulturowo miejsc, takich jak: Monastyr Floresti (gm. Poiensti) (Monastyr Florest) oraz Pałac Kultury w Iasi, mieście uniwersyteckim i bogatym w perełki architektoniczne (Iasi- Palatul Culturii). Uczniowie pod kierunkiem nauczycielki plastyki Mihaeli Stoian realizowali zadanie projektowe – robienie zdjęć wzbudzającym zachwyt roślinom w istniejącym od 1856 r Ogrodzie Botanicznym w Iasi (Botanical Garden).
Gospodarze opowiedzieli nam o swoim programie ekologicznym i ogrodzie szkolnym. To właśnie w tym miejscu zostało zasadzone drzewko różane jako symbol współpracy naszych szkół.
Dziękujemy zespołowi Erasmus+ Gimnazjum ‘Manolache Costache Epureanu’ w Barlad ze szczególnym uwzględnieniem Niculiny Carabat, Diany Cazacu i Mihaeli Stoian. Dziękujemy Pauli Toporas i dyrektorowi Marianowi Bolum za koordynację działań, pomoc, jak i towarzyszenie nam przez cały czas wizyty. Wyrażamy też ogromną wdzięczność uczniom i ich rodzinom za współpracę i gościnność.
Nauczyciele uczestniczący w mobilności: Lidia Lesiak, Agata Rąpała, Dominik Radoń