3 października 2023r. w naszej szkole gościliśmy pana Witolda Gudysia ze Stołecznego Środowiska 1 Dywizji Pancernej i członka Stowarzyszenia „Polska Grupa Pamięci Historycznej”, skupiającego grupę poszukiwaczy szczątków zaginionych w bitwach żołnierzy i militariów 1 Dywizji Pancernej, który na co dzień mieszka w Belgii oraz weterana II wojny światowej, 106 letniego kapitana Tadeusza Lutaka. Pan kapitan od 1 września 1939 r. brał udział w walkach 121 kompanii czołgów lekkich w ramach 10 Brygady Kawalerii pułkownika Maczka.
Po krótkim powitaniu naszych gości przez uczniów klas 7 oraz Miłosza Łojka z klasy 4a, przemówieniu Pana Dyrektora Bartłomieja Wisza, głos zabrał Pan Witold Gudyś. Nasz gość wręczył Panu kapitanowi Tadeuszowi Lutakowi „Honorowy Krzyż Inki” przyznany przez Związek Kombatantów i Osób Represjonowanych im. Danuty Siedzikówny „INKI” w Gdyni, który docenił jego zasługi z czasów II wojny światowej. Pan kpt. Lutak zadziwił wszystkich zgromadzonych znakomitą kondycją, humorem, opowieściami z czasów wojny oraz wykonaniem wokalnym piosenek żołnierskich.
Następnie młodzież naszej szkoły wysłuchała krótkiej prelekcji o historii 1 Dywizji Pancernej i poszukiwaniach rzeczowych śladów walk prowadzonych na jej szlaku bojowym w Belgii i Holandii.
Odnaleziony fragment gąsienicy Universal Carrier – brytyjskiego gąsienicowego transportera, który wchodził w skład uzbrojenia bojowego Dywizji w Holandii oraz ziemi z Cmentarzy Wojennych ze szlaku bojowego Pancerniaków, pan Witold Gudyś przekazał na ręce Dyrektora Szkoły, pana Bartłomieja Wisza.
Dowiedzieliśmy się również o poszukiwaniu szczątków żołnierzy polskich prowadzonych w okolicach Kappelsever w Holandii, gdzie została stoczona jedna z najcięższych bitew z Niemcami, którą gen. Stanisław Maczek nazwał „nasze małe polskie Monte Cassino”.
To była wspaniała, żywa lekcja historii.
Bardzo dziękujemy naszym Gościom za tak interesujące spotkanie.