Czas mija szybko, szczególnie gdy spędza się go w przyjemny sposób. Tak właśnie minął ostatni tydzień (15.04-19.04) uświetniony wizytą gości z Hiszpanii – 14 uczniów i dwie nauczycielki: Anna Fuste i Anna Mascaro. Po raz kolejny, dzięki akredytacji w ramach programu Erasmus+, mieliśmy okazję do wspólnych działań z partnerską szkołą Institut El Castell, Esparreguera http://www.ieselcastell.net/
Jest to kontynuacja współpracy, która rozpoczęła się od wymiany doświadczeń nauczycielskich. Oś merytoryczną zaplanowanych działań nadal stanowił STEAM. Dwa poprzedzające wizytę spotkania online pozwoliły na ustalenie szczegółowych celów i formy realizacji zadań. Wszystkie zajęcia odbywały się w małych zespołach hiszpańsko-polskich, obejmując chemię, robotykę oraz sztukę połączoną z warsztatami komunikacji społecznej (The Tree of Values).
Sferę merytoryczną otworzyła prezentacja gości jako ekspertów w tej dziedzinie – edukacja STEAM jest częścią programu nauczania i ma charakter projektowy. Wycieczka integracyjna do Rancza Pstrągowa oraz wizyta w Łańcucie (Zamek, wozownia i oranżeria) stanowiły tło kulturowo-społeczne, dając możliwość zapoznania się z tradycją, obyczajowością oraz historią naszego regionu. Niebagatelna była rola rodzin goszczących naszych hiszpańskich przyjaciół w Boguchwale. Dziękujemy rodzicom naszych uczniów z klas siódmych za otwartość, serdeczne przyjęcie i zapewnienie licznych atrakcji (w kategorii kulinariów wygrały pierogi). Nie sposób pominąć najcenniejszego aspektu tej mobilności – spotkania młodych ludzi z dwóch odległych zakątków Europy, szkół, społeczności. Symbolem jedności oraz filozofii GREEN (Cycle Up Your Dreams) stało się ponownie drzewko zasadzone na terenie szkoły.

Dziękujemy naszym młodym gościom oraz naszym uczniom, Annie Fuste, Annie Mascaro, rodzicom, dyrekcji, nauczycielom prowadzącym zajęcia oraz tym, którzy upiekli pyszne ciasta. Na podziękowania zasługuje też spontanicznie powstały młody zespół taneczny z klasy 3a. Uświetnił on uroczyste zakończenie wizyty w szkole. Ta mniej formalna odsłona pożegnania mogła się odbyć dzięki uprzejmości Centrum Rozwoju Społecznego w Boguchwale. Nic tak nie łączy jak wspólny stół, pizza i taniec 🙂

Na podkreślenie zasługuje owocna współpraca całego Zespołu Erasmus+ (M. Kamińska-Stącel, A. Rąpała, A. Chruściel, M. Mlaś -Bieniasz, K. Olszewska, P. Kubicz, A. Górka, J. Korab, J. Kiwała), pod kierunkiem dyrektora szkoły Bartłomieja Wisza.

Więcej szczegółów na temat wizyty, rezultatów działań ją kontynuujących będzie można niebawem zobaczyć na stronie eTwinning Dreaming is believing.